O grze

Planszową wersję Heroes of Might and Magic III opracowuje polska firma Archon Studio specjalizująca się w grach planszowych. Dzięki uzyskaniu licencji od obecnego właściciela marki - Ubisoftu - autorzy zachowali styl grafik typowy dla wersji komputerowej. W ciekawy sposób odwzorowano oryginalne mechaniki i reguły gry.

Pierwsze wzmianki o tym, że rodzi się gra planszowa bazująca na trzeciej części pojawiły się w październiku 2021 roku na forum naszego sojusznika, Kwasowej Groty. Czytelnicy byli raczeni ciekawostkami oraz drobnymi aktualnościami o stanie projektu. Również na oficjalnej stronie Archon Studio zaczęły pojawiać się blogposty uchylające rąbka tajemnicy na temat mechaniki czy też oprawy graficznej. W międzyczasie twórcy planszówki zwrócili się także o pomoc do fandomu, szukając osób o obszernej wiedzy na temat fabuły Starego Uniwersum.

Zaprojektowanie szaty graficznej zostało powierzone Ianie Vengerowej i jej zespołowi. Ukraińska artystka zdobyła uznanie wśród społeczności Might & Magic dzięki szczegółowym i dość wiernym fanartom nawiązującym do gry.

Projekt został oficjalnie zainicjowany 15 listopada 2022, kiedy to rozpoczęła się kampania crowdfundingowa na platformie Kickstarter. Ostatecznie 26 tysięcy 993 uczestników zebrało ponad 3 miliony 800 tysięcy euro (co przekłada się na około 18 milionów złotych). Drugą turę ("Late pledge") zapowiedziano na kwiecień 2023. Planowany termin dostawy dla czterech podstawowych wersji językowych (polski, angielski, niemiecki, francuski) to grudzień 2023, a dla pozostałych (hiszpański, czeski, szwedzki) lipiec 2024 roku. Terminy te są orientacyjne i mogą ulec zmianie, gdyż wiele elementów gry jest w trakcie projektowania.

Pod koniec listopada na stronie Archon Studio pojawiła się ankieta, której wyniki miały wyłonić siódme stronnictwo przeznaczone do kolejnego dodatku. Swój głos można było oddać na jedną z czterech dostępnych opcji: Twierdzę, Wrota Żywiołów, Inferno oraz znaną z nieoficjalnego dodatku Horn of the Abyss piracką Przystań. Wyniki głosowania zostały podane na livestreamie Q&A, który 29 listopada 2022 roku odbył się na kanale YouTube twórców gry. Frakcją, która wygrała ten wyścig zostali demoniczni Kreeganie z Inferno. Zaraz za nimi uplasowały się kolejno Twierdza, Wrota, a na samym końcu Przystań. Twórcy podali również ciekawostkę, że na kilka godzin przed końcem głosowania ktoś próbował zafałszować wyniki przy użyciu bota spamującego opcję Przystani. Oszustwo zostało jednak szybko wykryte.

Na początku lutego 2023 roku rozpoczęły się publiczne testy planszówki. Egzemplarze gry zostały udostępnione w wielu miastach (w kolejności chronologicznej): Łodzi, Poznaniu, Inowrocławiu, Gdyni, Wrocławiu, Grodzisku Wielkopolskim, Gnieźnie, Krakowie, Sosnowcu, Szczecinku, Bydgoszczy.

Wersja podstawowa gry planszowej Heroes III zawiera trzy frakcje: Zamek, Loch i Nekropolię. Osoby, które wsparły kampanię crowdfundingową, dodatkowo otrzymają również Fortecę.

Gra będzie wydana aż w siedmiu wersjach językowych: angielskiej, polskiej, francuskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, czeskiej i szwedzkiej. Poza tymi narodowościami, blisko wprowadzenia własnej lokalizacji byli również węgrzy (625 wspierających), duńczycy (598) oraz holendrzy (491) - jednakże żadni nie osiągnęli wymaganego pułapu 750 wspierających.

Należy zaznaczyć, że gra nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży.

Zawartość pudełka i nieco liczb

W skład wersji podstawowej wchodzi:

  • 6 modeli bohaterów (po 2 dla każdej frakcji)
  • 21 figurek jednostek (po 7 dla każdej frakcji)
  • 3 podwójne karty bohaterów
  • 3 plansze miasta z ich budynkami (po 1 na frakcję)
  • 29 kart jednostek neutralnych do napotkania w trakcie odkrywania mapy
  • 20 kart artefaktów
  • 26 kart umiejętności drugorzędnych bohaterów
  • 30 kart czarów
  • 18 kart specjalności bohaterów (do użycia przez konkretnego bohatera)
  • 24 karty umiejętności podstawowych (zwanych też kartami parametrów)
  • 16 kart "astrologowie ogłaszają"
  • 3 karty murów i 1 karta bramy
  • 20 kart SI bohaterów neutralnych
  • tokeny surowców, obrażeń, paraliżu i token grala
  • karta tur "tracker"
  • specjalne kostki - 3 dotyczące surowców, 3 dotyczące skarbów i 2 modyfikujące atak
  • 1 plansza bitwy na twardej tekturze 4x5 pól
  • instrukcja do gry oraz zeszyt misji

Dodatki

Oprócz wersji podstawowej przewidziano osobne dodatki wprowadzające frakcje: Fortecę (tylko dla niektórych wspierających), Bastion, Cytadelę i Inferno. W związku z tym, że frakcja Kreegan została włączona do projektu stosunkowo niedawno, Archon Studio nie podało jeszcze żadnych informacji na temat zawartości tego dodatku. Więcej informacji na temat poszczególnych stronnictw można znaleźć w dziale Frakcje.

Twórcy przewidzieli również pomniejszy dodatek o dość wymownej nazwie "Battlefield", skupiający się w większym stopniu na bitwach z użyciem figurek. Pomysł na pewno spodoba się miłośnikom map typu Arena lub pojedynków, występujących w ubisoftowych odsłonach serii Heroes.